W lutym, na zaproszenie Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla osób członkowskich Rady Seniorów Miasta Gliwice oraz dla Gliwickich Liderek i Liderów społeczności seniorskich.
Pracowaliśmy w obszarach związanymi ze sposobami komunikacji, rozwiązywania sytuacji trudnych, stereotypów oraz otwartości. Duża część warsztatów była poświęcona tematom “Ja - lider/liderka”, jak budować zespół w oparciu o dialog, jak prowadzić spotkania Rad Seniorów i wsłuchiwać się w głos ogółu oraz jak aktywizować i zachęcać do działania inne osoby.
Ważnym elementem całości projektu była komunikacja, otwartość na drugiego człowieka i wzajemny szacunek.
W styczniu prowadziliśmy cykl warsztatów dla osób uczniowskich z klas VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach. Wraz z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów pracowaliśmy w obszarze antydyskryminacyjnym, równości i wzajemnego szacunku, relacji i komunikacji bez przemocy. Rozmawialiśmy na tematy, które są ważne dla młodych ludzi i które sami zaproponowali. W ramach spotkań pracowaliśmy także z grupą chłopaków w zakresie antyprzemocowym, gdzie warsztaty oparliśmy na metodzie SZTAMY.
- 9 listopada braliśmy braliśmy udział w “Dolnośląskim Kongresie Kobiet pn. Wybory Kobiet”. Jako paneliści uczestniczyliśmy w panelu "W poszukiwaniu pozytywnej męskości/chłopackości i … komu to potrzebne?". Wydarzenie odbyło się w Wrocławskim Centrum Kongresowym
- 19 października w ramach projektu Stowarzyszenia DoPamina Lab uczestniczyliśmy w spotkaniu “Każda jest ważna” prowadząc warsztaty “Niewidzialny kryzys męskości”. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach
- 21 czerwca w ramach Żywej Biblioteki organizowanej w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu prowadziliśmy panel dyskusyjny na temat „Jak to jest być chłopakiem/mężczyzną w dzisiejszym świecie? - rozmowa o chłopackości/męskości nie tylko w chłopackim/męskim gronie”
- 15 kwietnia w ramach Projektu “Latarnia Równości 2.0” Towarzystwa Edukacji
Antydyskryminacyjnej braliśmy udział w webinarze “Szkoła o migracjach - dzieci migranckie w szkołach”, gdzie w gronie ekspertek i ekspertów mieliśmy okazję podzielić się własnymi doświadczeniami pracy z młodzieżą uchodźczą/migracyjną.
W listopadzie włączyliśmy się do Kampanii “Biała Wstążka” Wrocław, która od 2015 r., cyklicznie, w ramach “16 Światowych Dni Przeciwdziałania Przemocy” prowadzi działania w obszarze antyprzemocowym. Przy współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu prowadziliśmy warsztaty dla mężczyzn, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Na warsztatach pracowaliśmy nad takimi tematami jak: pozytywna bez przemocowa męskość, relacje w męskich grupach, “ja wobec presji i oczekiwań”, “prawo do emocji”, czym jest przemoc. Warsztaty oparliśmy na metodzie SZTAMY.
W listopadzie współpracując z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu prowadziliśmy “Warsztaty praktyczne - przeciwdziałanie przemocy oraz praca z osobami doświadczającymi przemocy dla osób pracujących w pieczy zastępczej.” Warsztaty antyprzemocowe skierowane były dla osób pracujących w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w PCPR pracujących z młodzieżą. Skupiały się wokół praktycznego radzenia sobie z przejawami zachowań przemocowych, których mogą doświadczyć osoby podopiecznych. Pracowaliśmy nad elementami mechanizmów przemocowych, ich rodzajów, siły oddziaływania oraz wpływu na otoczenie, a także wpływu na osobę doświadczającą przemocy. Zajmowaliśmy się wypracowaniem metod, sposobów postępowania w przypadkach występowania zachowań przemocowych oraz omówiliśmy wybrane metody komunikacji, mającej wspierać działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne. Jednocześnie przedstawimy praktyczne aspekty radzenia sobie w sytuacjach trudnych i zadbania o dobrostan własny oraz osób doznających przemocy jak i świadków zachowań przemocowych.
Celem warsztatów jest między innymi to, by osoby uczestniczące poznały narzędzia wspierające w ww. wskazanych sytuacjach trudnych oraz nauczyły się z nich korzystać, czemu mają się przysłużyć aktywizujące metody i formy pracy z grupą.
W listopadzie w ramach projektu katowickiej Księgarni Miejscownik - Tygiel Kulturalny prowadziliśmy warsztaty z młodzieżą III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Wraz z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów pracowaliśmy w obszarze antydyskryminacyjnym, równości i wzajemnego szacunku, relacji i komunikacji bez przemocy, rozmawialiśmy na tematy, które są ważne dla młodych ludzi, które sami zaproponowali. Inspiracją do poruszanych tematów były dwa komiksy „Ptaśka” aut. Joanna Estrela i „Bloom” aut. Kevin Panetta, Savanna Ganucheau (Wydawnictwo Młody Book) pokazujące perspektywę dziewczyny i chłopaka w okresie dojrzewania, gdzie bohaterka i bohater mierzą się z pierwszymi trudnościami dorosłego życia i szukają własnej tożsamości. „Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Od maja do października 2024 roku realizowaliśmy działania w projekcie „Integracja wielokulturowa bez przemocy - Jak pracować z chłopakami/mężczyznami?”
Zrealizowaliśmy cykl 23 warsztatów dla łącznej liczby 280 osób uczestniczących. Odwiedziliśmy 14 instytucji w 8 miastach Polski. Na warsztatach podzieliliśmy się, naszymi doświadczeniami z pracy z chłopakami w obszarze budowania relacji, radzenia sobie z emocjami chłopaków z doświadczeniem uchodźczym z chłopakami z Polski.
Dziękujemy za zaufanie i współpracę:
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach
- Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
- Centrum Integracji Cudzoziemców w Poznaniu
- SPILNO HUB KATOWICE
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach
- Centrum 3.0
- Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych
- MOPR Zabrze
- I Społeczna Szkoła Podstawowa TPZ
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie
- Wrocław Miasto Równości
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chorzowie
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 w Katowicach
„Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.”
UA
„Мультикультурна інтеграція без насильства – Як працювати з хлопцями/чоловіками?” -
Від травня до жовтня 2024 року ми реалізували заходи в рамах проєкту „Мультикультурна інтеграція без насильства – Як працювати з хлопцями/чоловіками?”. Ми провели цикл з 23 зустрічей для близько 280 учасників та відвідали 14 закладів у 8 містах Польщі. На заходах поділилися своїм досвідом праці з хлопцями у сфері будовання стосунків та роботи з емоціями у хлопців, що мають досвід біженців, з хлопцями з Польщі.
Дякуємо за довіру та співпрацю:
- Центр соціальної допомоги в Ґлівіце
- Комплекс Шкіл №17 в Забже
- Регіональний Центр Соціальної Підтримки в Познані
- Центр інтеграції іноземців в Познані
- SPILNO HUB KATOWICE
- Психологічно-Педагогічна Лікарня в Ґлівіце
- Centrum 3.0
- Центр соціальних дій та допомоги в Ґлівіце
- Міський Центр Допомоги Сім'ям в Забже
- Перша початкова школа TPZ
- Міський центр соціальної допомоги в Кракові
- Вроцлав Місто Рівності (Wrocław Miasto Równości)
- Музична Академія iмені Кароля Шимановскєґо в Катовіце
- Психологічно-Педагогічна клініка в Хожуві
- Психологічно-Педагогічна клініка №5 в Катовіце
„Проєкт реалізований завдяки підтримці Фонду «Tutaj» заснованого організацією «Ashoka».”
Od 4 kwietnia do 7 maja, w ramach działań pre inkubacyjnych w projekcie Włącznik 2.0 dla Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu, zrealizowaliśmy cztery okrągłe stoły innowacji (stacjonarnie i online) oraz dwa maratony innowacji (stacjonarny i online), a dodatkowo prowadziliśmy spotkanie online typu brief.
Wymienione przedsięwzięcia dotyczyły dwóch obszarów tematycznych tj. Zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także profilaktyki przemocy.
W trakcie okrągłych stołów pracowaliśmy nad pobudzeniem innowacji osób uczestniczących poprzez ćwiczenia indywidualne i grupowe. Spotkania prowadzone były z wykorzystaniem metod aktywizujących, mających także za zadanie integrację osób uczestniczących z myślą o ich sieciowaniu i nawiązaniu ewentualnej współpracy. Jednocześnie zachęcaliśmy do poznania szerszej perspektywy przedstawionych zagadnień, tak aby wyjść poza schemat własnych doświadczeń, wiedzy i umiejętności.
Maratony służyły zapoznaniu osób uczestniczących z metodą Design Thinking i zastosowaniu jej elementów w procesie planowania działań innowacyjnych. Przeprowadziliśmy trzy pierwsze etapy: empatyzację, definiowanie wyzwania oraz generowanie i wybór pomysłów. Pracowaliśmy na podstawie przygotowanych opisów person. Uczestnicy wybrali “persony”, nad historiami których, pracowali w oparciu o wyżej wymienione trzy kroki metody Design Thinking.
Każda z osób uczestniczących miała okazję i możliwość pracy z narzędziami Design Thinking opracowanymi dla poszczególnych etapów.
Brief online służył przedstawieniu Modelu Edukacji Antyprzemocowej Sztama. Podzieliliśmy się doświadczeniami z realizacji warsztatów. Przedstawiliśmy założenia oraz efekty naszego zrealizowanego projektu ”Sprawstwo ku rezyliencji. Edukacja wzmacniająca i integracyjna chłopaków z doświadczeniem migracji/uchodźstwa w oparciu o skuteczne i bezprzemocowe wzorce”. Jednocześnie zapoznaliśmy osoby uczestniczące z wynikami projektu w obszarze integracji wielokulturowej chłopaków bez przemocy i omówiliśmy “Katalog Dobrych Praktyk - Podpowiedzi, jak pracować z chłopakami/mężczyznami w obszarze integracji bez przemocy”. Odpowiedzieliśmy między innymi na pytania uczestników z zakresu budowania relacji z uczestnikami zajęć, używanych narzędzi trenerskich, budowania bezpieczeństwa w grupie oraz rotacji w grupach osób uczestniczących w zajęciach i jej wpływu na proces integracyjny i edukacyjny.
Projekt realizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w partnerstwie z Województwem Wielkopolskim - Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
Od stycznia do kwietnia 2024 roku realizowaliśmy projekt ”Sprawstwo ku rezyliencji. Edukacja wzmacniająca i integracyjna chłopaków z doświadczeniem migracji/uchodźstwa w oparciu o skuteczne i bezprzemocowe wzorce”.
Celem projektu była integracja chłopaków z doświadczeniem uchodźstwa/migracji z rówieśnikami z Polski w oparciu o model sprawstwa bez przemocy, który skupia się na relacji i komunikacji.
Uczestnicy warsztatów w trakcie siedmiu spotkań oraz indywidualnych konsultacji, wypracowywali własny model sprawstwa w obszarach swojego funkcjonowania bez przemocy, opartego na budowaniu szacunku i zrozumienia.
Efektem projektu jest “Katalog Dobrych Praktyk.
Podpowiedzi, jak pracować z chłopakami/mężczyznami w obszarze integracji bez przemocy”, który jest do darmowego pobrania TUTAJ.
Projekt realizowaliśmy przy współpracy z Zespołem Szkół nr 17 w Zabrzu.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.
UA
Від січня до квітня 2024 року ми реалізували проєкт «Дорога до стійкості. Інтеграційне навчання та підтримка хлопців з досвідом міграції/біженців, опираючись на ефективні й ненасильницькі техніки».
Ціллю проєкту була інтеграція хлопців з досвідом міграції/біженців з ровесниками з Польщі на основі моделі комунікації без насилля, яка фокусується на стосунках і спілкуванні. Учасники лекцій протягом сімох зустрічей та індивідуальних консультацій, відпрацювали власну ненасильницьку модель комунікації у сферах свого життя, засновану на формуванні поваги та розуміння.
Одним з результатів проєкту є «Каталог Добрих Практик. Підказки як працювати з хлопцями/чоловіками у сфері інтеграції без насилля», який можна завантажити безкоштовно.
Ми реалізували проєкт у співпраці зі Шкільним комплексом № 17 м. Забже та за підтримки Фонду «Tutaj», заснованого організацією «Ashoka».
W listopadzie i grudniu, dla dużej międzynarodowej firmy, przeprowadziliśmy cykl webinarów “Wspieranie różnorodności w środowisku pracy” dla osób zajmujących stanowiska średniego szczebla zarządzającego.
W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób. Wcześniej, na potrzeby tego projektu, wzięły one udział w badaniu ankietowym dotyczącym komunikacji, stereotypów i uprzedzeń oraz atmosfery w środowisku pracy, co pozwoliło nam zidentyfikować obszary wymagające pracy. Poruszaliśmy także tematykę języka inkluzywnego, sposobów komunikacji oraz możliwości reagowania na mikronierówności.
Motywem przewodnim całości projektu było też wypracowanie odpowiedzi na pytanie “Jak czerpać z różnorodności w środowisku pracy?”.
W listopadzie, na zaproszenie Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla Gliwickich Liderek i Liderów społeczności seniorów oraz Rady Seniorów. Z grupą 16 osób pracowaliśmy w obszarach związanymi ze sposobami komunikacji, rozwiązywania sytuacji trudnych, stereotypów oraz otwartości. Duża część warsztatów była poświęcona tematom “Ja - lider/liderka”, jak angażować inne osoby do aktywności, jak prowadzić spotkania Rad Seniorów czy jak organizować realizację wybranych przedsięwzięć. Ważnym elementem całości projektu było też korzystanie z mediów społecznościowych oraz bezpieczeństwa w sieci.
This site was created with the Nicepage