Czas trwania: maj - październik 2024 r.
Warsztaty kierujemy do osób pracujących z chłopakami i mężczyznami oraz chłopakami i mężczyznami z doświadczeniem uchodźczym, a także grupami w których znajdują się chłopacy i mężczyźni.
Warsztaty prowadzimy dla grup 12 osobowych.
W ramach 3 godzinnego warsztatu :
Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.
Od 4 kwietnia do 7 maja, w ramach działań pre inkubacyjnych w projekcie Włącznik 2.0 dla Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu, zrealizowaliśmy cztery okrągłe stoły innowacji (stacjonarnie i online) oraz dwa maratony innowacji (stacjonarny i online), a dodatkowo prowadziliśmy spotkanie online typu brief.
Wymienione przedsięwzięcia dotyczyły dwóch obszarów tematycznych tj. Zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także profilaktyki przemocy.
W trakcie okrągłych stołów pracowaliśmy nad pobudzeniem innowacji osób uczestniczących poprzez ćwiczenia indywidualne i grupowe. Spotkania prowadzone były z wykorzystaniem metod aktywizujących, mających także za zadanie integrację osób uczestniczących z myślą o ich sieciowaniu i nawiązaniu ewentualnej współpracy. Jednocześnie zachęcaliśmy do poznania szerszej perspektywy przedstawionych zagadnień, tak aby wyjść poza schemat własnych doświadczeń, wiedzy i umiejętności.
Maratony służyły zapoznaniu osób uczestniczących z metodą Design Thinking i zastosowaniu jej elementów w procesie planowania działań innowacyjnych. Przeprowadziliśmy trzy pierwsze etapy: empatyzację, definiowanie wyzwania oraz generowanie i wybór pomysłów. Pracowaliśmy na podstawie przygotowanych opisów person. Uczestnicy wybrali “persony”, nad historiami których, pracowali w oparciu o wyżej wymienione trzy kroki metody Design Thinking.
Każda z osób uczestniczących miała okazję i możliwość pracy z narzędziami Design Thinking opracowanymi dla poszczególnych etapów.
Brief online służył przedstawieniu Modelu Edukacji Antyprzemocowej Sztama. Podzieliliśmy się doświadczeniami z realizacji warsztatów. Przedstawiliśmy założenia oraz efekty naszego zrealizowanego projektu ”Sprawstwo ku rezyliencji. Edukacja wzmacniająca i integracyjna chłopaków z doświadczeniem migracji/uchodźstwa w oparciu o skuteczne i bezprzemocowe wzorce”. Jednocześnie zapoznaliśmy osoby uczestniczące z wynikami projektu w obszarze integracji wielokulturowej chłopaków bez przemocy i omówiliśmy “Katalog Dobrych Praktyk - Podpowiedzi, jak pracować z chłopakami/mężczyznami w obszarze integracji bez przemocy”. Odpowiedzieliśmy między innymi na pytania uczestników z zakresu budowania relacji z uczestnikami zajęć, używanych narzędzi trenerskich, budowania bezpieczeństwa w grupie oraz rotacji w grupach osób uczestniczących w zajęciach i jej wpływu na proces integracyjny i edukacyjny.
Projekt realizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w partnerstwie z Województwem Wielkopolskim - Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
Od stycznia do kwietnia 2024 roku realizowaliśmy projekt ”Sprawstwo ku rezyliencji. Edukacja wzmacniająca i integracyjna chłopaków z doświadczeniem migracji/uchodźstwa w oparciu o skuteczne i bezprzemocowe wzorce”.
Celem projektu była integracja chłopaków z doświadczeniem uchodźstwa/migracji z rówieśnikami z Polski w oparciu o model sprawstwa bez przemocy, który skupia się na relacji i komunikacji.
Uczestnicy warsztatów w trakcie siedmiu spotkań oraz indywidualnych konsultacji, wypracowywali własny model sprawstwa w obszarach swojego funkcjonowania bez przemocy, opartego na budowaniu szacunku i zrozumienia.
Efektem projektu jest “Katalog Dobrych Praktyk.
Podpowiedzi, jak pracować z chłopakami/mężczyznami w obszarze integracji bez przemocy”, który jest do darmowego pobrania TUTAJ.
Projekt realizowaliśmy przy współpracy z Zespołem Szkół nr 17 w Zabrzu.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.
UA
Від січня до квітня 2024 року ми реалізували проєкт «Дорога до стійкості. Інтеграційне навчання та підтримка хлопців з досвідом міграції/біженців, опираючись на ефективні й ненасильницькі техніки».
Ціллю проєкту була інтеграція хлопців з досвідом міграції/біженців з ровесниками з Польщі на основі моделі комунікації без насилля, яка фокусується на стосунках і спілкуванні. Учасники лекцій протягом сімох зустрічей та індивідуальних консультацій, відпрацювали власну ненасильницьку модель комунікації у сферах свого життя, засновану на формуванні поваги та розуміння.
Одним з результатів проєкту є «Каталог Добрих Практик. Підказки як працювати з хлопцями/чоловіками у сфері інтеграції без насилля», який можна завантажити безкоштовно.
Ми реалізували проєкт у співпраці зі Шкільним комплексом № 17 м. Забже та за підтримки Фонду «Tutaj», заснованого організацією «Ashoka».
W listopadzie i grudniu, dla dużej międzynarodowej firmy, przeprowadziliśmy cykl webinarów “Wspieranie różnorodności w środowisku pracy” dla osób zajmujących stanowiska średniego szczebla zarządzającego.
W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób. Wcześniej, na potrzeby tego projektu, wzięły one udział w badaniu ankietowym dotyczącym komunikacji, stereotypów i uprzedzeń oraz atmosfery w środowisku pracy, co pozwoliło nam zidentyfikować obszary wymagające pracy. Poruszaliśmy także tematykę języka inkluzywnego, sposobów komunikacji oraz możliwości reagowania na mikronierówności.
Motywem przewodnim całości projektu było też wypracowanie odpowiedzi na pytanie “Jak czerpać z różnorodności w środowisku pracy?”.
W listopadzie, na zaproszenie Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla Gliwickich Liderek i Liderów społeczności seniorów oraz Rady Seniorów. Z grupą 16 osób pracowaliśmy w obszarach związanymi ze sposobami komunikacji, rozwiązywania sytuacji trudnych, stereotypów oraz otwartości. Duża część warsztatów była poświęcona tematom “Ja - lider/liderka”, jak angażować inne osoby do aktywności, jak prowadzić spotkania Rad Seniorów czy jak organizować realizację wybranych przedsięwzięć. Ważnym elementem całości projektu było też korzystanie z mediów społecznościowych oraz bezpieczeństwa w sieci.
This site was created with the Nicepage