NASZE PROJEKTY

Działamy na rzecz świata, w którym wspieramy się wzajemnie, reagujemy na uprzedzenia i dyskryminację.

2025

“Rozumiem. Nie dyskryminuję - warsztaty antydyskryminacyjne dla uczniów i uczennic katowickich szkół”

W ramach projektu w katowickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przeprowadzimy cykl warsztatów antydyskryminacyjnych. Warsztaty te zakładają: 
- stworzenie bezpiecznej przestrzeni i w niej wspieranie uczestników 
- budowania świadomości siebie i funkcjonowania w społeczeństwie
 - poszerzenie perspektywy myślenia o swoich rolach w grupie i budowaniu relacji 
- doświadczania siebie, alternatywnych zachowań oraz ich konsekwencji, 
- dialogu, autoekspresji i poznawania perspektyw, 
- rozpoznawania, komunikowania i regulowania emocji, 
- rozwój wiedzy na temat związków języka z przemocą w ramach komunikacji bez dyskryminacji (w tym język inkluzywny) oraz rola i znaczenie komunikacji w sieci 
- wzmocnienie samoświadomości i pewności siebie

Poruszymy między innymi tematy: stereotypy, uprzedzenie, dyskryminacja od mowy nienawiści poprzez dyskryminację do eksterminacji, własna tożsamość, asertywność i poczucie własnej wartości.

Będziemy pracować nad postawami w myśl przyjętego wzorca wartości: Akceptacja – zamiast odrzucenia Autorefleksja – zamiast dogmatyzmu Motywowanie – zamiast bezczynności Solidarność– zamiast szowinizmu Troska – zamiast obojętności Zrozumienie – zamiast stereotypów

Zgłoszenia szkół po linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2VKn9WUiWnqF82NOLrvILM91A0BwGCkLhtoY7XnJIUX-ERg/viewform?usp=preview

Czas realizacji: 
czerwiec-grudzień 2025 r.

Projekt współfinansowany z budżetu miasta Katowice

„EMOCJONALNIK dla chłopaków - narzędzie warsztatowe z elementami narracyjnymi dla edukatorów i edukatorek”

W innowacyjnym projekcie zaprosimy uczestników (chłopaków, nastolatków) na warsztaty, które polegać będą na wypracowaniu modelu budowania relacji bez przemocy w środowisku chłopców i młodych mężczyzn, uwzględniający rozwój emocjonalny i mierzenie się z problemami współczesnych nastolatków. Zakładamy wypracowanie modelu postępowania na podstawie sytuacji, głosów i doświadczeń uczestników, którego efektem będzie narzędzie EMOCJONALNIK, dostępne dla osób pracujących w obszarach edukacji i animacji społecznej. W dwóch cyklach spotkań grupowych z chłopakami w wieku 16-19 lat będziemy pracować nad budowaniem wspierającej relacji opartej na szacunku i zrozumieniu. Uczestników zaprosimy do podzielenia się problemami z jakimi się mierzą, przepracowania ich w formie grupowej lub indywidualnej między innymi w trakcie ćwiczeń, zabaw i zajęć edukacyjnych. Wypracujemy modele bezprzemocowych zachowań rozwiązywania problemów, rozładowywania w zdrowy i pozytywny sposób trudnych emocji z uwzględnieniem budowania relacji wspierajacych, a nie rywalizujących. W dalszej części projektu będziemy pracować z osobami, które będą przedstawicielami potencjalnych grup użytkowników EMOCJONALNIKA w obszarze dostosowania go do potrzeb edukatorów i edukatorek. Prototyp narzędzia będziemy testować wśród odbiorców i użytkowników, tak by ostateczna jego wersja odpowiadała na realne i rzeczywiste potrzeby każdej z grup.

Czas realizacji: 
maj-grudzień 2025 r.

Projekt Włącznik 2.0 realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet V Innowacje społeczne

“Warsztaty komunikacji i budowania relacji.”

W kwietniu prowadziliśmy cykl ośmiu warsztatów dla osób uczniowskich z klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy. Wraz z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów pracowaliśmy w obszarze komunikacji, równości i wzajemnego szacunku, budowania relacji z dbaniem by codzienność młodych osób była bez przemocy. Rozmawialiśmy na tematy, które są ważne dla młodych ludzi i które sami zaproponowali. Wszystkie tematy przeplatały się z aktywnościami mającymi na celu integrację grupy i wzajemne się poznawanie.

“Warsztaty antyprzemocowe dla młodzieży.”

W styczniu prowadziliśmy cykl warsztatów dla osób uczniowskich z klas VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach. Wraz z uczestniczkami i uczestnikami warsztatów pracowaliśmy w obszarze antydyskryminacyjnym, równości i wzajemnego szacunku, relacji i komunikacji bez przemocy. Rozmawialiśmy na tematy, które są ważne dla młodych ludzi i które sami zaproponowali. W ramach spotkań pracowaliśmy także z grupą chłopaków w zakresie antyprzemocowym, gdzie warsztaty oparliśmy na metodzie SZTAMY.

"Warsztaty komunikacji i budowania zespołu dla Rady Seniorów Miasta Gliwice."

W lutym, na zaproszenie Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla osób członkowskich Rady Seniorów Miasta Gliwice oraz dla Gliwickich Liderek i Liderów społeczności seniorskich. Pracowaliśmy w obszarach związanymi ze sposobami komunikacji, rozwiązywania sytuacji trudnych, stereotypów oraz otwartości. Duża część warsztatów była poświęcona tematom “Ja - lider/liderka”, jak budować zespół w oparciu o dialog, jak prowadzić spotkania Rad Seniorów i wsłuchiwać się w głos ogółu oraz jak aktywizować i zachęcać do działania inne osoby. Ważnym elementem całości projektu była komunikacja, otwartość na drugiego człowieka i wzajemny szacunek.

2023

"Wspieranie różnorodności w środowisku pracy"

W listopadzie i grudniu, dla dużej międzynarodowej firmy, przeprowadziliśmy cykl webinarów “Wspieranie różnorodności w środowisku pracy” dla osób zajmujących stanowiska średniego szczebla zarządzającego.
W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób. Wcześniej, na potrzeby tego projektu, wzięły one udział w badaniu ankietowym dotyczącym komunikacji, stereotypów i uprzedzeń oraz atmosfery w środowisku pracy, co pozwoliło nam zidentyfikować obszary wymagające pracy. Poruszaliśmy także tematykę języka inkluzywnego, sposobów komunikacji oraz możliwości reagowania na mikronierówności.
Motywem przewodnim całości projektu było też wypracowanie odpowiedzi na pytanie “Jak czerpać z różnorodności w środowisku pracy?”. 

"Warsztaty z komunikacji dla Liderek/ów i Rady Seniorów."

W listopadzie, na zaproszenie Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych, przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla Gliwickich Liderek i Liderów społeczności seniorów oraz Rady Seniorów. Z grupą 16 osób pracowaliśmy w obszarach związanymi ze sposobami komunikacji, rozwiązywania sytuacji trudnych, stereotypów oraz otwartości. Duża część warsztatów była poświęcona tematom “Ja - lider/liderka”, jak angażować inne osoby do aktywności, jak prowadzić spotkania Rad Seniorów czy jak organizować realizację wybranych przedsięwzięć. Ważnym elementem całości projektu było też korzystanie z mediów społecznościowych oraz bezpieczeństwa w sieci.

Skip to content