Działamy na rzecz świata, w którym wspieramy się wzajemnie, reagujemy na uprzedzenia i dyskryminację.
Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami naszych działań lub dostosować je do własnych potrzeb, skontaktuj się z nami, a my przygotujemy warsztaty dla konkretnej grupy lub organizacji. Na naszych warsztatach pracujemy w grupie, indywidualnie oraz w parach. Zachęcamy do aktywnych metod, jakimi są dyskusja, ćwiczenia, elementy dramy. Używamy szeregu narzędzi trenerskich w celu pobudzania kreatywności, wyobraźni oraz często odwołujemy się do metafor. Zapraszamy do kontaktu.
WARSZTATY SZTAMY
Warsztaty Sztama to warsztaty antyprzemocowe, dedykowane chłopcom i mężczyznom, dostosowane odpowiednio do wieku i doświadczeń uczestników. Jest pierwszą w Polsce, autorską metodą edukacyjną, uczącą uczestników empatii, wrażliwości i integralności. Program warsztatów wspiera uczestników w przyjrzeniu się wzorcom męskości i powiązaniu stereotypowej męskości z przemocą, w tym ze względu na płeć. Warsztaty są prowadzone metodami aktywnymi, angażującymi osoby uczestniczące do uczenia się poprzez doświadczenie. W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, elementy dramy i metafory, dyskusje w małych grupach i plenarne. Zawsze są prowadzone w parach trenerskich, gdyż kluczowe dla metody są role models. Sztama to tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla rozwoju świadomości, doświadczenia, dialogu, wzmacniania inteligencji emocjonalnej na rzecz sojuszu przeciw przemocy ze względu na płeć.
WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE
W trakcie warsztatów pokazujemy, jak różnice i podobieństwa wpływają na nasz sposób myślenia i zachowania, analizujemy i identyfikujemy mechanizmy mające wpływ na postrzeganie świata. Odpowiadamy na pytanie, skąd pochodzą stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja. Tłumaczymy pojęcia i postawy takie jak: dyskryminacja, marginalizacja, nietolerancja, rasizm, homofobia, nacjonalizm, seksizm, wykluczenie i ich wpływ na otaczające nas grupy społeczne. W trakcie warsztatów rozwijamy umiejętności tolerancji i akceptacji dla innych. Wypracowujemy świadomość, jakie korzyści przynosi różnorodność w społeczeństwie. Pokazujemy, jak w konstruktywny sposób przeciwstawić się przejawom przemocy i dyskryminacji.
WARSZTATY KOMUNIKACJI BEZ PRZEMOCY
Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla bezpiecznej komunikacji. Pracujemy nad rozwojem umiejętności aktywnej komunikacji oraz poszerzamy wiedzę na temat związków języka z przemocą w ramach komunikacji bez przemocy (w tym roli języka inkluzywnego), z uwzględnieniem znaczenie komunikacji w sieci. Dbamy o wzmocnienie samoświadomości i pewności siebie, dostarczając wiedzy o postawach komunikacyjnych (asertywna, uległa, agresywna) i błędach komunikacyjnych. Wypracowujemy perspektywę myślenia o swoich rolach w grupie, ich znaczeniu oraz budowania relacji.
WARSZTATY WSPIERANIA RÓŻNORODNOŚCI
Motywem przewodnim warsztatów jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie “Jak czerpać z różnorodności w środowisku szkoły/pracy?”. W zależności od potrzeb i charakterystyki grupy zgłębimy sposoby komunikacji i atmosferę w grupie. Przyjrzymy się roli stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji oraz wypracujemy zasady reagowania na mikronierówności. Porozmawiamy o całym spektrum różnorodności i przedstawimy dobre praktyki, jak można wykorzystać potencjał różnorodnej grupy. Przyjrzymy się potrzebom osób członkowskich w grupie z uwzględnieniem ich indywidualnych predyspozycji i perspektywy oraz tego, jak radzić sobie w trudniejszych sytuacjach.
WARSZTATY KOMUNIKACJI I BUDOWANIA RELACJI
Warsztaty dotyczą budowania dobrej i efektywnej codziennej komunikacji. Pomagają odpowiedzieć na pytania: w jakie modele postaw wchodzimy, jak radzimy sobie z emocjami i jaki wpływ mają one na relacje z otaczającymi nas ludźmi, co oznacza aktywne słuchanie i jak zastosować je w praktyce, czym jest kompromis, a czym konsensus i jak go budować, jak zadbać o dobry model informacji zwrotnej, jak zadbać o siebie w niesprzyjającym świecie oraz czym jest odpuszczenie i czy potrafię odpuszczać. Warsztaty podpowiedzą także, jak rozwijać uważność na siebie i innych oraz otaczający świat, jak budować komunikację pozbawioną przemocy oraz jak budować dobrą i pozytywną atmosferę w domu, miejscu pracy i otoczeniu.
WARSZTATY JĘZYKA INKLUZYWNEGO
Podczas warsztatów pracujemy z językiem oraz sposobami komunikacji odzwierciedlającymi postawy wobec innych. Dzięki temu budujemy lepszą komunikację w codzienności, która nie jest wykluczająca. Przyglądamy się stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji, rozmawiamy o grupach funkcjonujących w społeczeństwie pod kątem ich potrzeb wsparcia. Poruszamy tematy zmieniającego się języka i zastanawiamy się, jak ta zmiana wpływa na odbiorców/odbiorczynie oraz postrzeganie grupy, której komunikacja dotyczy. Przyglądamy się grupom społecznym o specjalnych potrzebach, omawiamy perspektywę grup mniejszościowych. Omawiamy formułowanie komunikatów i zastanawiamy się czy i jak można je zmienić.
PROCESY GRUPOWE
Prowadząc i facylitując procesy grupowe z obszarów społecznych i kompetencji miękkich, zadbamy o efektywność pracy w grupie w dążeniu zespołu do założonego celu.
Przygotujemy i poprowadzimy proces grupowy z zadbaniem o integrację, dobrą atmosferę. Do tego wesprzemy grupę narzędziami, które rozwijają kreatywność. Zadbamy o całość procesu i będziemy czuwać nad przebiegiem pracy grupowej. Podsumujemy działania i wspólnie wypracujemy rozwiązania.